Feromonowe newsy

Zestresowana? Powąchaj koszulkę swojego partnera!

Nowe badania psychologów z University of British Columbia udowadniają, że zapach partnera pomoże Ci obniżyć poziom stresu!

Badania, opublikowane w tygodniku „Journal of Personality and Social Psychology” wykazały, że kobiety czują się spokojniejsze, gdy wpływa na nich zapach męskiego partnera. Co więcej, pod wpływem obcego zapachu dzieje się na odwrót – poziom kortyzolu (hormonu stresu) zwiększa się.

Wiele osób nosi koszulkę partnera lub śpi na łóżku partnera, gdy ich partner jest nieobecny, ale może nie zdawać sobie sprawy z tego, dlaczego angażują się w takie zachowania. Nasze odkrycia sugerują, że sam zapach partnera, nawet bez jego fizycznej obecności, może być potężnym narzędziem pomagającym zmniejszyć stres.
Marlise Hofer

Do badania naukowcy rekrutowali 96 par. Mężczyźni otrzymywali czystą koszulkę do noszenia przez 24 godziny. Nie używali oni dezodorantów i zapachowych produktów do ciała. Jedli określone produkty spożywcze. Koszulki zostały zamrożone, aby zachować zapach.

Kobiety zostały losowo przydzielone do wąchania koszulki, która była albo nienoszona, albo była noszona przez partnera lub nieznajomego. Nie powiedziano im, które zostały im dane. Kobiety poddano testowi warunków skrajnych, który polegał na pozorowanej rozmowie kwalifikacyjnej i zadaniu matematycznym, a także odpowiedzią na pytania dotyczące ich poziomu stresu. Co więcej, badano próbki śliny pod kątem poziomu kortyzolu.

Odkryto, że kobiety, które wąchały koszulę partnera, odczuwały mniejszą presję. Osoby, które zarówno wyczuwały koszulkę partnera, jak i poprawnie rozpoznały zapach swojego partnera, miały również niższy poziom kortyzolu. Sugeruje to, że zmniejszenie się stresu było najsilniejsze wtedy, gdy kobiety dodatkowo rozpoznały zapach partnera spośród wąchanych koszulek.

Tymczasem kobiety, które wyczuwały zapach nieznajomego, miały wyższy poziom kortyzol. Autorzy spekulują, że to czynniki ewolucyjne wpływają na te wyniki.

Od najmłodszych lat ludzie obawiają się obcych, szczególnie dziwnych mężczyzn, więc możliwe jest, że dziwny męski zapach wywołuje reakcję walki lub ucieczki, która prowadzi do podwyższonego poziomu kortyzolu. To może się zdarzyć bez naszej pełnej świadomości.
Marlise Hofer

Odkrycia mogą mieć praktyczne implikacje, aby pomóc ludziom radzić sobie ze stresującymi sytuacjami, gdy są z dala od bliskich. Wraz z globalizacją ludzie coraz częściej podróżują do pracy i przenoszą się do nowych miast. Nasze badania sugerują, że coś tak prostego, jak wąchanie koszulki, którą nosi twój ukochany, może pomóc obniżyć poziom stresu, gdy jesteś daleko od domu.
Frances Chen

Badanie zostało wsparte przez American Psychological Foundation Visionary Grant i wydział nauk humanistycznych i nauk społecznych UBC.

Źródło: news.ubc.ca